Sztanga vs hantle

Lepszy jest trening za pomocą sztangi czy może hantli?

Powyższe pytanie jest dosyć często spotykane wśród początkujących osób. Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi, natomiast przedstawię w niniejszym artykule wady i zalety użycia ww. sprzętu.

Ćwiczenia wykonywane sztangą mają tę zaletę, że w większości przypadków można używać większych ciężarów w stosunku do podobnych ćwiczeń wykonywanych hantlami np. wyciskanie sztangi vs. hantli na ławce poziomej.

Cechą używania sztangi jest równa praca obydwu stron ciała. Przy treningu hantlami każda ze stron pracuje jakby oddzielnie, dzięki czemu można wyrównać ewentualne dysproporcje np. słabszy lewy biceps.

Zaletą używania hantli jest szerszy zakres ruchu, który jest jedynie ograniczony rozciągnięciem naszych mięśni oraz układem nerwowym. Przy trenowaniu sztangą zakres ruchu jest zazwyczaj ograniczony mechanicznie przez gryf sztangi. Kolejną zaletą hantli jest możliwość lepszego “wyczucia” pracy danych mięśni np. wyciskanie hantli na ławce skośnej – przez inny tor ruchu hantli w większym stopniu jesteśmy w stanie zaangażować klatkę. Trening hantlami w większości ćwiczeń jest odpowiedni w większym zakresie powtórzeń w stosunku do użycia sztangi, wyjątek mogą tutaj stanowić wszelkie wyciskania hantli na ławce poziomej lub skośnej, wiosłowania hantlami w podporze o ławkę.

Kompleksowy trening powinien uwzględniać pracę zarówno sztangą jak i hantlami. Sztangę zarezerwujmy w bardziej siłowym zakresie powtórzeń 1-6, natomiast hantli używajmy w zakresie powyżej 6 powtórzeń (mowa tu o ciężkich wielostawowych ćwiczeniach jak np. wiosłowania czy wyciskania).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *