Przerwa w treningach

W ostatnim tygodniu, byłem zmuszony zrobić przymusową przerwę od siłowni – dopadł mnie ból gardła i gorączka. Czy uważam ten czas za stracony? Niekoniecznie.

Mimo, że planowany deload (planowane roztrenowanie, przerwa od treningów na okres 7-10 dni) zrobiłem tydzień wcześniej niż dopadło mnie przeziębienie, więc de facto mój deload trwał 14 dni.  Po prawie pół roku ostrego przerzucania żelastwa, z krótkimi 5 dniowymi przerwami, czułem że dłuższa przerwa po tym pół roku należy mi się.  W okresie tego czasu zrzuciłem 9 kg, zachowałem dotychczasową siłę i poprawiłem swój wygląd.

Przerwę od siłowni rzędu 7-14 dni, polecam robić co 3-4 miesiące ciężkich treningów.

Plusy deloadu:

-odpoczynek psychiczny od siłowni i diety (choć tutaj nie popadałbym w skrajność i nie jadł sporo więcej niż wynosi nasze zapotrzebowanie, a obciął podaż białka)

– dużo lepsza regeneracja ścięgien oraz mięśni (jesteśmy w pełni wypoczęci i gotowi do nowego cyklu treningowego)

– możliwość dalszej progresji ciężaru – po takim deloadzie lepiej jest odjąć 10-20% ciężarów jakimi trenowaliśmy przed przerwą, pozwoli to na doskonalenie techniki i dalszy progres w perspektywie czasu

– możliwość zmiany planu treningowego, ćwiczeń, ilości serii oraz powtórzeń

– więcej czasu dla siebie

Minusy:

– uczucie pustki po braku wykonania treningu – występuje zwłaszcza u osób które już kilka lat przerzucają żelastwo i nie mogą żyć bez treningu

– więcej minusów brak, oczywiście jeśli okresowa przerwa nie jest nadużywana np. deload po miesiącu.

Kiedy zrobić przerwę?

Po kliku miesiącach treningów nasze ciało samo daje nam znać o tym, żeby zrobić przerwę, tylko trzeba odpowiednio odczytać te sygnały. Częste zmęczenie, brak chęci do treningów, brak  możliwości dalszej progresji w sile czy też masie, to jasne sygnały, że przerwa od treningów się należy.

Jeśli jesteś zapalonym sportowcem i nie wyobrażasz sobie robić przerwy od treningów, to zrób deload ale w formie zmniejszenia obciążeń jakimi ćwiczyłeś do tej pory, zmniejszenia liczby serii czy też liczby powtórzeń. Twoje ciało nieco odpocznie, a Ty będziesz miał czyste sumienie, że wykonałeś trening.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *