Metody przeciążania mięśni

Czynnikiem powodującym wzrost mięśni jest stopniowe ich przeciążanie. Można tego dokonać na wiele sposobów – zależnie od możliwości oraz zaawansowania.

Pierwszą, najbardziej popularną metodą progresji jest progresja poprzez wzrost obciążenia. Staramy się progresować poprzez dokładanie obciążenia z treningu na trening. Na duże grupy mięśniowe polecam stosować progresję od 2.5 kg do 5 kg. Przykładowo, na treningu robimy 4 serie przysiadów ze sztangą 80 kg po 10 powtórzeń. Na kolejnym treningu możemy zrobić np. 4 serie przysiadów z tą samą liczbą powtórzeń lecz ciężarem 82,5 kg.

Drugą metodą progresji jest zwiększanie liczby serii w danym ćwiczeniu np. Na jednym treningu wykonujemy 3 serie po 5 powtórzeń, na kolejnym dodajemy następną serię i wykonujemy 4 serie. Oczywiście, w przypadku metody zwiększania liczby serii nie można iść w nieskończoność – wykonywanie więcej niż 10 serii danego ćwiczenia jest górną granicą (czas trwania treningu się wydłuża).

Kolejną metodą progresji jest manipulowanie liczbą powtórzeń np. Wykonujemy 4 serie po 8 powtórzeń danego ćwiczenia, na następnym treningu wykonujemy o 1 powtórzenie więcej niż na poprzednim treningu czyli 4 serie 9 powtórzeń itd. Oczywiście, zwiększając liczbę powtórzeń z czasem w niektórych ćwiczeniach dojdziemy do sporej liczby np. 30 powtórzeń, przez co trening pod kątem rozwoju masy mięśniowej będzie mniej efektywny niż operowanie z większym ciężarem a mniejszą ilością powtórzeń.

Każda z metod, które wymieniłem ma swoje wady i zalety. Progresja ciężarem najbardziej będzie odpowiednia dla ciężkich wielostawowych ćwiczeń np. Przysiad, martwy ciąg, wyciskanie na ławce, podciąganie na drążku itp. Przy ćwiczeniach izolowanych np. Rozpiętki, uginanie hantli na biceps w oparciu o kolano, czy wznosy bokiem z hantlami stojąc odpowiednia bardziej będzie progresja poprzez zwiększanie liczby powtórzeń bądź ilości serii. Wynika to z faktu, że przy izolowanych ćwiczeniach używamy małych ciężarów, pracujemy na większej liczbie powtórzeń. W związku z tym dokładanie coraz to większych obciążeń z treningu na trening spowodowało by, że ćwiczenia izolowane stały by się mało efektywne – np. ciężko jest robić wznosy bokiem z 20 kilogramowymi hantlami zachowując prawidłową technikę. Lepiej tu się sprawdzi stopniowe zwiększanie liczby powtórzeń, bądź serii a gdy dojdziemy do ich dużej liczby np. powyżej 25 to dokładajmy wtedy dodatkowy ciężar i progresujmy na nowo z liczbą powtórzeń oraz serii.

W większości ćwiczeń najbardziej efektywna będzie progresja ciężarem, lecz nie zawsze sprzęt na siłowni nam na to pozwala, wtedy dokładajmy więcej serii oraz powtórzeń. Brak zmian w treningu spowoduje, że będziemy bardziej podtrzymywać wypracowane mięśnie niż je budować. Zmuszanie ciała do coraz większych obciążeń poprzez progresję jest idealnym bodźcem by mięśnie zaczęły rosnąć.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *