Gorszy dzień treningowy

Chyba, każdy z nas miewa gorsze dni treningowe. Jesteś wypoczęty, idąc na trening myślisz, że z łatwością zaatakujesz zaplanowane ciężary. Zaczynasz trening, najpierw rozgrzewka, potem właściwe serie, nagle okazuje się, że zamiast zamierzonych 5 powtórzeń 100 kg na klatę, ledwo robisz 2. Czujesz powoli niedosyt. Jak to możliwe? Na poprzednim treningu robiłeś 97,5 kg z łatwością a teraz taki spadek siły? Sytuacja może irytować.

Na takie “jednorazowe” spadki siły wypływ może mieć bardzo dużo czynników. O ile w skali tygodnia nie zdarzają się zbyt często takie dni, to nie przejmowałbym się zbytnio. Lepiej jest zdjąć nieco kg ze sztangi I zrobić zamierzoną ilość powtórzeń mniejszym ciężarem, niż łechtać swe ego robiąc nieczyste technicznie powtórzenia.

Jeżeli takie dni zdarzają się często to może być to sygnał, że coś robisz źle:

– jesteś przetrenowany (zrób 7-14 dni bez treningu lub zmniejsz o 20-30% obciążenia)

– robisz za słabą i krótką rozgrzewkę (wbrew pozorom jest to kluczowy element treningu, rozgrzane mięśnie są w stanie wygenerować większą siłę)

– zbyt mało spożywasz kalorii(niska podaż kalorii sprzyja spadkom siły)

– zbyt często trenujesz daną partię (uwzględniaj okresy regeneracji)

– za mało wody pijesz w ciągu dnia (3-4 litry wody to minimum)

– jesteś zestresowany

– nadużywasz alkoholu

– krótko śpisz

– za szybko progresujesz z ciężarem np. co trening dokładasz 5-10 kg

– jesz zbyt obfity posiłek przed treningowy, w krótkim czasie przed treningiem – trening od razu po posiłku bądź godzinę po nie jest najlepszym pomysłem. Zachowaj odstęp ok 2-3 godzin między posiłkiem a treningiem.

Z treningiem jest jak z pozostałymi czynnościami dnia codziennego, każdy dzień przynosi co innego – raz jest lepiej raz gorzej. Ważne jest aby notować progres siłowy w skali tygodni a nie tylko poszczególnych dni, które mogą się diametralnie między sobą różnić.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *