Uncategorized

Najczęstsze błędy początkujących

W dzisiejszym artykule przedstawię Wam najczęstsze błędy początkujących na siłowni.

1. Brak planu treningowego – trenując z planem, wiesz jakie partie mięśni będziesz trenował danego dnia, ile będziesz robił serii oraz powtórzeń. Trening bez planu jest bardzo chaotyczny, ciężko jest dokonywać progresji, łatwiej się przetrenować.

2.Brak diety – dieta w tym sporcie to kluczowa kwestia, można powiedzieć, że połowa Twoich efektów na siłowni zależy od diety. Przejadanie się na siłę bo przecież trzeba budować masę, jedzenie kiepskiej jakości – bazowanie na produktach przetworzonych, zbyt mała podaż białka oraz tłuszczy – to częste błędy początkujących. Spożywanie niewiadomej ilości kalorii, także jest częstym zjawiskiem.

3. Zbyt duża objętość treningowa – trenowanie zbyt dużą ilością serii np. 16-20 serii na partię w skali tygodnia no norma u początkujących. O ile dotyczy to mięśni nóg to taka ilość serii może być OK, to w przypadku mniejszych partii takich jak barki, klatka, biceps i triceps jest nieporozumieniem. Lepiej jest się skupić na progresji ciężaru, by być coraz silniejszym w danym zakresie powtórzeń, niż robić dużą ilość serii, często trenując do upadku mięśniowego.

4. Trening powyżej 15 powtórzeń to trening na rzeźbę – dosyć często spotykany mit, zwłaszcza u osób zaczynających swoją przygodę z siłownią. Od tego czy będziemy spalać tłuszcz czy budować mięśnie zależy od ilości dostarczanych kalorii.

5. Rozpoczynanie treningu od ćwiczeń na małe partie mięśniowe – trening zaczynamy od najcięższych ćwiczeń wielostawowych np. przysiad, martwy, wyciskania, podciągania dopiero potem trenujemy mniejsze partie. Dlaczego? Gdyż małe partie takie jak biceps czy triceps biorą udział w treningu dużych grup mięśniowych, przykładowo triceps bierze udział przy wyciskaniach na klatkę, biceps przy podciąganiach na drążku. Zmęczenie tych partii na początku treningu, przyniesie nam gorsze efekty przy cięższych ćwiczeniach, ponieważ małe mięśnie pełniące funkcję pomocniczą będą już zmęczone.

6. Sięganie od razu po suplementy – jest to częsty błąd młodych osób zaczynających swoją przygodę z siłownią. Młodziki chcąc wyglądać jak starsi koledzy pakujący na siłowni, od razu biorą się za suplementy. Nie przyniesie to za wiele szybszych efektów poza drenowaniem portfela. Osoba, która zaczyna ćwiczyć ma duży potencjał w budowaniu masy mięśniowej. Początkujące osoby w ciągu roku, przy dobrej diecie I treningu są w stanie zbudować nawet 12 kg czystej masy mięśniowej. Suplementy nie są złe, jeżeli mamy spory staż za sobą – progres na siłowni mimo dopiętej diety I treningu znacząco zwolnił.

7. Zestaw dyskotekowy – czyli trening tylko klatki, bicepsa, brzucha oraz barków. Pomijając estetykę takiej sylwetki, trenowanie wybranych grup mięśniowych mija się z celem. Ludzkie ciało dąży do harmonijnego rozwoju. Zaniedbanie treningu innych grup mięśniowych powoduje dysproporcje, oraz ograniczenie w rozwoju trenowanych mięśni. Przykładowo trudno zbudować potężną klatę bez silnych tricepsów.

8. Trenowanie planem zawodowców – wiele jest w internecie planów znanych kulturystów, trenując takim planem wcale nie oznacza, że zbudujemy takie mięśnie jak oni. Pomijając, kwestię, że zawodowi kulturyści często sięgają po sterydy, to ich plany treningowe są mocno przeładowane ze względu na dużą lepszą regenerację.

9. Nieregularny trening – trening raz na jakiś czas czyli np. co 10-14 dni nie pozwoli nam zbudować odpowiedniej formy.

10. Brak okresowych przerw w treningach – swoje treningi warto rozplanować w perspektywie kilku miesięcy, tygodniowy okres bez treningów po 8-12 tygodniach ciężkiej harówki będzie bardzo zbawienny, zwłaszcza dla ścięgien, stawów I układu nerwowego.

11. Nieprawidłowa technika wykonywania ćwiczeń, zwłaszcza oszukane ruchy z dużymi ciężarami – nie wiesz jak prawidłowo wykonywać dane ćwiczenia? Poszukaj filmów instruktażowych na necie, zasięgnij porady starszych kolegów na siłowni, a jeżeli trzeba skorzystaj z usług trenera personalnego.

Dużo z wyżej wymienionych błędów sam popełniałem zaczynając swoją przygodę z siłownią. Mając dzisiejszą wiedzę, pewnie zaszedłbym w tym sporcie dużo dużo dalej. Dlatego ucz się na podstawie błędów innych – sam szybciej osiągniesz upragniony cel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *