Jak długo budować masę?
Dość często spotykane pytanie, ogólnie rzecz biorąc nie ma reguły. Jeżeli jesteś osobą początkującą okres masy – czyli budowania mięśni i siły powinien trwać aż do pierwszej stagnacji. Zakładając, że będziesz miał odpowiednio dobrany plan treningowy i dietę to może potrwać to nawet pół roku lub rok. W końcu nadejdzie ten moment, kiedy nie będziesz mógł dokładać obciążenia, Twoja waga będzie utrzymywała się na podobnym poziomie. Osiągniesz wtedy już pewien poziom wytrenowania.
Świetnym sposobem na ponowne pobudzenie mięśni do wzrostu będzie chwilowe roztrenowanie. Czyli okres 7-14 dni totalnego braku ćwiczeń. Pozwoli to w pewnym stopniu na odzwyczajenie mięśni od bodźca jakim są ćwiczenia. Po okresie roztrenowania możesz trenować tym samym planem lub nowym (wszystko wg preferencji i założonych priorytetów). Treningi powinieneś rozpocząć z ciężarami 10-20% mniejszymi od ciężarów jakich używałeś przed okresem roztrenowania np. robiłeś przysiad 110 kg w 5 powtórzeniach, to po okresie roztrenowania powinieneś zacząć od ciężaru 95 kg. Dwa, trzy tygodnie lżejszych treningów, pozwolą na ponowne wdrożenie się w okres budowania masy. Staraj się w każdym ćwiczeniu dokładać ciężaru o 2,5-5 kg tygodniowo. Im mniejsze skoki ciężaru tym jesteś w stanie dłużej progresować, a co za tym idzie budować masę mięśniową.
Osoby bardziej zaawansowane powinny robić cykle masy czyli okres 8-10 tygodni rozplanowanych treningów, gdzie ostatnie tygodnie będą opierały się na dużych ciężarach i powtórzeniach blisko upadku mięśniowego. Taki cykl masy powinien być zakończony roztrenowaniem, bądź lżejszymi treningami z mniejszą ilością serii np. jeżeli dotychczas wykonywałeś 4 serie w danym ćwiczeniu to zrób 2-3 I odejmij ok 20% ciężaru. Okres 1-2 tygodnia z lżejszymi treningami będzie chwilą odpoczynku dla mięśni. Kiedy znów zaczniesz progresować Twoja siła będzie powoli wzrastać.